5 jel, hogy nem vagy a helyeden a munkádban
A legtöbben szeretnénk olyan munkát végezni, ami nemcsak anyagi biztonságot ad, hanem értelmet és elégedettséget is hoz az életünkbe. Azonban a valóság sokszor nem ilyen egyszerű. Sokan megrekednek egy olyan állásban, ami már nem motiválja őket vagy ami egyenesen károsan hat az egészségükre és lelki jóllétükre. Ha te is úgy érzed, hogy nem a helyeden vagy, de nem tudod pontosan, hogyan tovább, akkor ez a cikk neked szól.
Ismerd fel a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy itt az ideje a változtatásnak.
1. Folyamatos stressz és gyomorideg minden reggel
Az egyik legelső és talán legszembetűnőbb jel, hogy nem vagy a helyeden a munkádban, amikor minden reggel gyomorideggel ébredsz. Ezt személyesen is megtapasztaltam, amikor banki munkámban ragadtam éveken át. Bár a fizetés stabil volt, a munka egyszerűen nem motivált, és egyre inkább szorongást keltett bennem, hogy nem tudtam összeegyeztetni az értékrendemmel. Ez az érzés annyira erős volt, hogy végül az egészségem is kezdett rámenni – folyamatos fáradtság, levertség, sőt pajzsmirigy alulműködés.
Ha minden nap feszülten mész be dolgozni, és már a hétvége sem hoz feloldozást, az egyértelmű jele annak, hogy valami nem stimmel a jelenlegi munkádban.
2. Nincs motivációd a munkád iránt
Emlékszel arra az időre, amikor még izgatottan indultál munkába, mert lelkesített, amit csinálsz (remélem kezdetben volt ilyen)? Amikor igazán a helyeden vagy, a munka nem csak egy kötelesség, hanem egy olyan tevékenység, amiben örömöt találsz. Ha viszont minden nap kényszeredett robotolásnak tűnik, és nem érzel semmi motivációt, hogy fejlődj vagy újdonságokat tanulj, akkor valószínűleg eljött az ideje, hogy elgondolkodj egy változáson.
Ha hiányzik a szeretet a munkád iránt, az nemcsak a teljesítményedre lesz hatással, hanem hosszútávon az életminőségedet is rontja. A monotonitás és a motiváció hiánya kiégéshez vezethet, és bár lehet, hogy rövidtávon sikerül "túlélned" a napokat, hosszútávon komoly árat fizetsz érte.
3. Nem látod az értelmét a munkádnak
A munka sokkal több lehet annál, mint csupán egy pénzkereseti forrás. Az emberek többsége vágyik arra, hogy a munkája értékkel bírjon, hogy érezze: hozzájárul valamihez, amit fontosnak tart. Ha úgy látod, hogy az, amit nap mint nap csinálsz, teljesen értelmetlen, és nincs semmilyen pozitív hatása a környezetedre vagy a társadalomra, akkor ez egy erős jel, hogy nem a helyeden vagy.
Sokan azért rekednek meg ilyen helyzetben, mert nem tudják, mi lehetne a következő lépés. Én pl. a bankban azt éreztem, hogy láthatatlan vagyok, én is és a munkám is. Bár a munka stabilitást biztosított, nem találtam meg benne azt a pluszt, amiért érdemes lenne nap mint nap újult erővel dolgozni.
4. Folyamatos konfliktusok a munkahelyen
A munkahelyi légkör és a munkatársakhoz való viszony meghatározó tényező abban, hogy jól érezd magad a munkádban. Ha folyamatosan konfliktusokba ütközöl a kollégáiddal vagy a vezetőséggel, és úgy érzed, hogy nem értékelnek, nem becsülnek meg, az súlyosan befolyásolja a mindennapi életminőségedet. A mérgező munkahelyi környezet hosszútávon komoly károkat okozhat az önbecsülésedben, az önbizalmadban, és akár a magánéletedre is átszivároghat.
Ha a munkahelyi kapcsolatok miatt állandóan stresszben élsz, és úgy érzed, hogy ez már az általános közérzetedre is hatással van, itt az idő elgondolkodni azon, hogy változtatni kell.
5. Megrekedtél és nincs fejlődési lehetőség
A karriered fejlődése elengedhetetlen ahhoz, hogy folyamatosan motivált maradj. Ha viszont úgy érzed, megrekedtél, és nincs lehetőséged továbblépni, az idővel kiégéshez vezethet. Ha már évek óta ugyanazokat a feladatokat végzed, nem érzel kihívást, és nincs lehetőséged új készségeket elsajátítani, az hosszútávon komoly elégedetlenséghez vezethet.
A karrier stagnálása sokszor észrevétlenül telepszik ránk, és csak akkor válik egyértelművé, amikor már túl késő.
A karrierút egyik legnagyobb fájdalma: beleragadni egy rossz állásba
Az egyik legnehezebb dolog a karrierutad során, amikor felismered, hogy nem vagy a helyeden, de nem tudod, hogyan lépj tovább. Beleragadni egy rossz állásba rendkívül frusztráló, mert a napi stressz és elégedetlenség mellett folyamatosan ott lebeg a bizonytalanság és csalódottság érzése: "Merre tovább? Fogalmam sincs." Esetemben bár mindenki azt mondta, hogy hálás lehetek a stabil állásomért, belül éreztem, hogy ez az út nem vezet boldogsághoz és kiteljesedéshez. A legfontosabb dolog, amit megtehetsz ebben a helyzetben, hogy azonosítod a problémát, és elkezdesz aktívan dolgozni a megoldáson.
Az első lépés: azonosítsd a helyzetet
Az első és legfontosabb lépés, hogy tudatosítsd magadban, mi nem működik a jelenlegi munkádban. Az még édes kevés, hogy a jelenlegi munkám rossz. De mi a rossz benne? Ez lehet a munkahelyi közeg, a munkatársak, a feladatok vagy éppen a munkahelyi kultúra. Fontos, hogy pontosan megfogalmazd, mi okozza a legnagyobb problémát. Ez alapján tudod eldönteni, hogy egy "egyszerű" munkahelyváltás elegendő lesz-e, vagy ennél mélyebb változtatásra, teljes karrierváltásra van szükség.
Hogyan tovább?
Ha úgy érzed, hogy megrekedtél, és nem tudod, merre indulj el, szeretnék támogatás adni neked az első lépésben. Október elején hozok egy ingyenesen kitölthető 20 kérdésből álló tesztet, ami segít feltérképezni, hogy hol tartasz jelenleg a karrieredben, és mely területeken van szükséged változtatásra. Ez a teszt egy nagyszerű kiindulópont ahhoz, hogy elkezdj dolgozni a változási stratégián. Ne hagyd, hogy a bizonytalanság visszatartson, indulj el a tudatos karrierépítés útján!