Az anyák önmegvalósítása luxus kategória a munkában?

2025.01.06

Minap egy beszélgetést hallgattam, amely váratlanul vitába torkollott. Az egyik oldal azt állította, hogy amíg a munkaerőpiac nem biztosítja az alapvető feltételeket – például rugalmas munkaidőt, atipikus foglalkoztatási formákat, vagy akár csak elegendő választási lehetőséget –, addig az anyák számára az munkavállalás inkább túlélési küzdelem, mint önmegvalósítás. A másik oldal viszont azt hangsúlyozta, hogy mindezek ellenére bárki megvalósíthatja az álmait, ha elég kitartóan tesz érte.

És hol van az igazság? Valahol a kettő között véleményem szerint.

Az anyák helyzete: miért különösen nehéz ma a munkaerőpiacon?

A statisztikák is alátámasztják, hogy az anyák számára a munkaerőpiac továbbra is nehezített terep. Az Eurostat 2022-es adatai szerint a gyermekes nők foglalkoztatási rátája alacsonyabb, mint a gyermek nélküli nőké, és hazánkban különösen nagy a rés a kettő között.
Az okok között találjuk:

  • Az atipikus foglalkoztatási formák (részmunkaidő, távmunka) korlátozott elérhetőségét.
  • Az óvodai és bölcsődei férőhelyek hiányát, ami megnehezíti a gyerekek elhelyezését munkaidő alatt.
  • A társadalmi nyomást, amely egyszerre várja el az anyáktól, hogy tökéletes szülők és sikeres dolgozók legyenek.

Ebben a helyzetben sok anya nem tud "hátralépni", és álmai megvalósítására koncentrálni, mert a mindennapi túlélés viszi el az energiákat. Amikor a családi kasszába kell a plusz bevétel, de a gyerekek logisztikája szinte megoldhatatlan akadály, az önmegvalósítás luxusnak tűnhet.

De mi az önmegvalósítás? Mindenkinek mást jelent

Fontos tisztázni, hogy az önmegvalósítás nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki grandiózus karriert épít, vagy világrengető projekteket hoz létre. Lehet az is, hogy valaki egyszerűen olyan munkát talál, amely boldoggá teszi, amiben önmaga lehet. Az önmegvalósítás lényege, hogy összhangban legyünk önmagunkkal, és olyan életet éljünk, amely megfelel az értékrendünknek és céljainknak.

Sokan azonban már itt elakadnak, mert nem is tudják pontosan, mit szeretnének. Az önismeret hiánya gyakran akadálya annak, hogy a következő lépést meglépjük.

Kérdések, amelyeket érdemes feltenned magadnak:

  • Mi tesz boldoggá a munkában?
  • Mi az, amit jól csinálok, és amiben kiteljesedhetek?
  • Milyen környezetben érezném magam igazán jól?

A mókuskerékből való kitörés: miért nehéz, de miért érdemes elindulni?

Amikor úgy érezzük, hogy a napjaink véget nem érő logisztikai feladatokból állnak – reggel oviba/iskolába vinni a gyerekeket, délután érte menni, közben dolgozni, majd ellátni a család körüli teendőket –, könnyű elveszni a mindennapokban. A mókuskerék beszippant, és idővel már azt sem tudjuk, hogy miért tesszük mindezt, vagy mi tenne minket boldoggá a munkánkban.

De itt van egy fontos üzenet: bármennyire nehéz is, apró lépésekkel el lehet indulni.

Nem kell egyszerre megváltani a világot. Nem kell holnap megírni a tökéletes önéletrajzot, átképezni magad, és álmaid állásában kezdeni. De minden nap megtehetsz egy apró lépést, amely közelebb visz a céljaidhoz, pl.:

  • Írj egy listát arról, mi az, amit szeretsz és nem szeretsz a jelenlegi munkádban.
  • Kezdj el olvasni egy könyvet, amely segít az önismeret fejlesztésében.
  • Jelentkezz egy online tanfolyamra, amely érdekel, és amit a gyerekek altatása után is el tudsz végezni.

Az anyák magabiztosságának növelése: az első lépés az önmegvalósítás felé

Az anyák önmegvalósításának egyik legnagyobb akadálya gyakran a magabiztosság hiánya. Sokan érzik úgy, hogy nem elég jók, vagy hogy nem tudnak egyszerre helytállni otthon és a munkában.

De hidd el, az önmegvalósítás nem egyik napról a másikra történik, és nem is egyedül kell végigcsinálnod.

Nehéz lehet a társadalmi elvárásokkal szemben is kiállni. Gyakran hallani, hogy "a jó anya otthon van a gyerekeivel" vagy éppen ellenkezőleg, hogy "a jó anya sikeres a karrierjében is". Az igazság az, hogy nincs univerzális recept. Az a lényeg, hogy te mit szeretnél.

Támogatás nélkül nehéz, de nem lehetetlen

A változás elindításához fontos, hogy legyen mellettünk valaki, aki támogat. Ez lehet egy barát, egy családtag, vagy egy szakértő, aki segít tisztázni a célokat és kidolgozni egy reális stratégiát.

Ez az, amit az ügyfeleimmel közösen végzünk. Segítek tisztázni az álmaikat, reális célokat kitűzni, és megtervezni azokat a lépéseket, amelyekkel elérhetik azokat. Nem kell nagy ugrásokra gondolni: a mini lépések is vezethetnek nagy eredményekhez.

Az anyák nem kevesebbek, ha nem valósítják meg az álmaikat azonnal

Szeretném, ha minden anya, aki ezt a cikket olvassa, megértené: nincs veled semmi baj. Nem vagy kevésbé értékes attól, ha most nem vagy a helyeden a munkádban (vagy még a helyed sincs meg), vagy hogy nehezebb megtalálnod az egyensúlyt a munka és a család között.

A célom, hogy minél több anya érezze azt, hogy van ereje változtatni, hogy nem kell megfelelnie a tökéletes anya és a tökéletes dolgozó képének. Az anyák önmegvalósítása nem luxus – de néha annak tűnhet, és ez rendben van. A fontos az, hogy ne nyomást érezzünk, hanem inspirációt.

Ezért dolgozom azon, hogy az anyák magabiztosságát növeljem, és segítsek nekik tisztán látni az útjukat. Ha úgy érzed, hogy elakadtál, és szeretnél elindulni, akár csak apró lépésekkel, tudd, hogy nem vagy egyedül. Megtalálhatjuk a számodra legjobb megoldásokat.