Bukásra ítéled a karrierváltásod, ha ezt a lépést kihagyod

2024.10.09

Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, amikor azt éreztük, hogy valami nem stimmel a munkánkban. Talán a motivációnk kopik meg, talán a környezet vagy a feladatok már nem okoznak örömöt. Az első reakció gyakran az, hogy menekülési útvonalat keresünk: másik munkahely, új iparág, karrierváltás – vagy esetleg valami egészen más?

De mielőtt hirtelen döntést hoznál, van egy rendkívül fontos lépés, amit sokan kihagynak: a jelenlegi helyzet alapos feltérképezése. Miért érzed úgy, hogy változtatnod kell? Hol vannak az elakadások?

Miért fontos a jelenlegi helyzet feltárása?

Ahhoz, hogy bármilyen irányban elindulj, tisztán kell látnod a kiindulási pontodat. Ha nem érted meg, hogy mi az, ami jelenleg nem működik, könnyen hozhatsz olyan döntéseket, amelyek nem oldják meg a problémáidat. Például sokan érzik, hogy a munkájuk nem teszi boldoggá őket, de nem biztosak abban, hogy miért. Egy felületes munkahelyváltás talán azonnali megkönnyebbülést hozhat, de ha nem nézel szembe azzal, hogy miért voltál boldogtalan az előző helyen, az új munkahely is hamar csalódássá válhat.

A helyzet feltárása abban segít, hogy tisztábban lásd az elakadásaidat. Mi nem működik? A környezeted nem támogat? Nem kapod meg a megfelelő visszajelzéseket? Vagy esetleg már maga a munkaköröd, feladatköreid lettek unalmasak, nem érzed bennük a kihívást?

Minden esetben fontos megérteni, hogy mi az alapvető probléma, hogy megfelelő megoldást találhass rá.

Mi történik, ha ezt kihagyod?

Ha nem térképezed fel a jelenlegi helyzetet, a döntésed olyan lesz, mint egy vakon meghozott lépés. A következő lehetőséged talán jobbnak tűnhet, de ha nem tudod pontosan, mi volt a probléma az előző helyeden, könnyen lehet, hogy ugyanabba a hibába esel.

Gondolj bele: lehet, hogy az új munkahely első hónapjai izgalmasak, de ha a munkahelyi kultúra vagy a feladatok nem passzolnak hozzád, egy idő után újra szembesülni fogsz a régi problémákkal. Vagy az is előfordulhat, hogy elhamarkodottan karrierváltás mellett döntesz, mert azt hiszed, hogy egy teljesen új terület hozhat megoldást. Pedig lehet, hogy a kompetenciáid és érdeklődési köreid megfelelőek, csak más formában kellene őket alkalmazni, mondjuk vállalkozóként, nem alkalmazottként.

Munkahelyváltás, karrierváltás, vagy valami más?

Amikor úgy érzed, hogy váltani kell, a legnagyobb kérdés az, hogy milyen irányba indulj. Sokszor ez nem egyértelmű, mert a probléma összetettebb annál, hogy egy egyszerű döntéssel megoldható legyen. Lássuk, milyen lehetőségeid vannak:

1. Munkahelyváltás

Ha a problémád a jelenlegi munkahelyedhez kötődik – például a munkakörnyezet, a főnök vagy a kollégák –, akkor egy munkahelyváltás jelentheti a megoldást. Ilyenkor a feladatok, a pozíció nagyjából ugyanaz maradhat, de egy másik cégnél, más környezetben dolgozol tovább.

Ez jó megoldás lehet akkor, ha szereted azt, amit csinálsz, de a körülmények nem ideálisak. Azonban ez sem garantált megoldás, ha a probléma mélyebben gyökerezik. Ha például magát a munkát, a pozíciót érzed unalmasnak vagy kihívás nélkülinek, akkor egy új munkahely csupán ideiglenes enyhülést nyújt.

2. Karrierváltás

Ha úgy érzed, hogy a jelenlegi szakmád, iparágad már nem hoz örömöt, vagy teljesen kimerít, akkor talán karrierváltásra van szükséged. Ez egy nagyobb lépés, amely új területek felfedezését, új készségek megszerzését, vagy akár további tanulást jelenthet.

A karrierváltás akkor ideális, ha már hosszú ideje nem érzel elégedettséget a munkádban, és úgy véled, hogy valami teljesen más területre kellene lépned. Fontos, hogy itt is tisztában légy azzal, mi az, ami vonz az új irányban, és hogyan használhatod fel a meglévő képességeidet az új területen.

3. Váltás egy másik munkaformára

Van, hogy nem maga az iparág vagy a munka a probléma, hanem az, ahogyan dolgozol. Lehet, hogy a jelenlegi munkádat vállalkozóként vagy szabadúszóként végezve sokkal jobban éreznéd magad. Például, ha kreatív vagy, és unod a napi 8-tól 4-ig típusú munkarendet, akkor a munkaforma megváltoztatása megoldás lehet.

Az ilyen váltás egy teljesen más perspektívát nyithat meg, amelyben a jelenlegi képességeid és tudásod új formában kamatoztathatók. Ebben az esetben a kompetenciáid megmaradnak, de a munkavégzés módja változik meg.

A megoldás: A helyzet feltárása

Mielőtt bármilyen lépést tennél, elengedhetetlen, hogy alaposan megvizsgáld a jelenlegi helyzetedet. Ha nem tisztázod, mi okozza a frusztrációt vagy elégedetlenséget a munkádban, könnyen rossz döntést hozhatsz. Lehet, hogy munkahelyváltáson gondolkodsz, de ha valójában a feladatok vagy az iparág okozza a problémát, egy új munkahely nem oldja meg az elakadásodat. Ugyanígy, egy hirtelen karrierváltás is túl drasztikus lépés lehet, ha nem tudod pontosan, mi a gond.

Fontos, hogy tiszta képet kapj a karriered minden aspektusáról – a munkakörnyezet, a feladatok, az elvárások mind szerepet játszanak abban, hogy jól érezd magad a munkádban. Csak akkor hozhatsz tudatos és fenntartható döntést, ha felméred, hol vannak az elakadásaid, és mire lenne szükséged a változáshoz.

Támpont nélkül, egyedül gyakran nehéz megtalálni a helyes utat.

Pontosan ezért hoztam létre a 20 kérdéses karrier tesztet. A teszt segít feltárni, hogy hol tartasz most a karrieredben, és rávilágít azokra a pontokra, ahol változtatni érdemes. Sőt, a kiértékelés végén egy kis tippet is találsz, hogy hogyan indíthatod el a változást.

Teszt letöltése